Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Najczęściej zgłaszane za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to przekraczania przez kierujących prędkości. Blisko 1/3 wszystkich zgłoszeń na mapie dotyczy właśnie tej kategorii, z czego większość zostało potwierdzonych. Przypominamy, że każdy może skorzystać z tego interaktywnego narzędzia, nie wychodząc z domu. Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję. Od momentu działania mapy zagrożeń, na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Lesku naniesiono na nią 1036 zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które następnie są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenia sprawdzają m. in. dzielnicowi, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Natomiast zgłaszania dotyczące niebezpiecznych zachowań na drodze weryfikują policjanci ruchu drogowego.

Według mieszkańców naszego powiatu, najbardziej dokuczliwe i zagrażające ich bezpieczeństwu, jest nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Blisko 1/3 wszystkich zgłoszeń na mapie dotyczy właśnie tej kategorii, z czego większość zostało potwierdzonych.

Aktywność mieszkańców pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Interaktywna funkcja mapy, to także zaproszenie społeczeństwa do współpracy z Policją, na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Każdy, kto posiada informacje mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lub zaobserwował wokół siebie zagrożenie, może w anonimowej formie je zgłosić.

Przypominamy, że obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest skomplikowana. Wystarczy wejść na stronę internetową Podkarpackiej Policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdują się tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Link do strony internetowej Podkarpackiej Policji: