Szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesku informuje o planowanej w terminie 9 – 18 września 2021 r. jesiennej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa podkarpackiego.

Zawieszone zostają badania kontrolne lisów na okres 1 miesiąca.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłaczeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodporniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane,
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem,
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej,
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Załączniki